- Štítky blogu
- niche parfumy
- parfumy
- parfumy na jeseň
- vianoce
- ako nanaášať arganový olej
- arganový olej
- parfum na zápästie
- parfém tepové body
- ako používať parfém
- dlhotrvajúca vôňa
- aplikacia parfumu
- parfumy pre mužov
- vianočnné darčeky
- ako skladovať parfum
- kam striekať parfum
- parfum aplikacia
- parfum skladovanie
- orientálne parfumy
- parfumy na zimu
- pižmo
- mošus
- parfumy pre chladne dni
- luxusne parfumy
- mainstreamove parfumy
- aplikácia organoveho oleja
Potrebujete poradiť?
3x mýty o parfémoch, ktorým všetci veria, ale nie sú pravdivé
Parfum je mocná vec
Parfum je možné nosiť ako módny doplnok, ako spôsob, ako ukázať individualitu, alebo ako pripomienka na niečo z minulosti, teda na privolanie spomienky. Vôňa, ktorú sa rozhodnete nosiť, o vás veľmi vypovedá. Pre mnohých je parfém súčasťou kozmetickej rutiny, aby sa cítil krásne a sebavedome.
Napriek naozaj dlhej histórii používania parfumov existuje niekoľko vecí, ktoré mnohí z nás robí zle
Používanie parfumu totiž nie je tak jednoduché, ako jednoducho sa to povie. Parfémy sú jemné a ich vôňa sa použitie v čase mení. To, čo si ráno nastriekate na telo, bude popoludní možno bude voňať trochu inak, pretože molekuly parfumu sa transformujú vďaka teplu vašej pokožky. Možno sa to nezdá samozrejmé, ale to, kde svoje vône skladujete, má taktiež veľký vplyv na ich kvalitu a životnosť.
1. Parfém sa má aplikovať na zápästie a rozotrieť?
Je bežnou praxou nasprejovať parfémom vnútorné zápästie a potom ich o seba trieť. Ukázalo sa, že toto nie je práve najlepšia cesta. Trením vytvárate teplo, ktoré rozbije molekuly parfumu a tým sa vôňa rýchlo odparí. Namiesto toho jemne poklepte zápästiami o seba.
Kvalitný parfém stačí streknúť raz alebo dvakrát – maximálne trikrát. Najlepšie miesta pre aplikáciu vône sú pri koreni krku, za ušami alebo na zadnej strane kolien (ak máte sukňu). Udržiavanie hydratovanej pokožky môže tiež predĺžiť životnosť vášho parfumu. Parfém nikdy nepretrepávajte. Tým by sa do flakónu dostal vzduch a urýchlil by sa rozpad vône.
2. Ako je to s testom parfumu?
Keď hľadáte novú vôňu, čo robíte? Pravdepodobne zamierite do obchodného domu, nastriekate pár vôní na testovacie prúžky a vyberiete víťaza. Ale také jednoduché to skutočne nie je.
Vytváranie vône je rafinovaný proces, ktorý vykonávajú tí najlepší parfuméri s najostrejším čuchom a talentom na miešanie harmonických akordov. Je to preto, že parfémy sú postavené z jemných tónov, ktoré spolupracujú na vytvorení výslednej vône. Zatiaľ čo parfém môže obsahovať mnoho ingrediencií, jeho vôňa vzniká zmiešaním troch ich tónov: hlavy, srdca a základných tónov parfumu.
Hlavové tóny sú najľahšie; sú prvé, ktoré ucítite, ale aj ako prvé zmiznú, vyprchajú. Vytvárajú váš prvý dojem z parfumu a často majú citrusovú alebo ovocnú vôňu.
Srdce sa objavia, akonáhle tóny hlavy vyblednú, a definujú hlavný charakter parfumu. Vôňa v srdci je často zmyselná, často ovocná alebo kvetinová a väčšinou tiež plná korenia.
Základné tóny prichádzajú, keď sa vrchné tóny úplne odparia, vytvárajú trvalý dojem parfumu. Sú najsilnejšie, najtrvanlivejšie a často drevité alebo mošusové.
Toto je pri výbere parfumu treba brať do úvahy. Ak vyberáte parfém v kamennom obchode, čuchajte nanajvýš k piatim až desiatim vôňam na papieriku a vyskúšať jednu alebo dve v tejto chvíli najľúbivejšie na koži. Až potom vyberte p tej, čo necháte vyprchať horné tony.
Pozor. Prostredie - vlhkosť a teplota majú vplyv na to, ako parfum vonia. Doma teda môže voňať inak ako vo veľkom obchode. Tiež pitie alkoholu alebo fajčenie otupí váš čuch a môže zakryť skutočnú vôňu parfumu.
3. Parfém vydrží večne?
Kdeže. Aj váš parfém má “odporúčaný dátum spotreby” a je pravdepodobne kratší, než si myslíte. Pokiaľ vám pred niekoľkými rokmi zostali nejaké otvorené fľaštičky parfumov, je čas ich vyhodiť. Vône už boli pravdepodobne zničené.
Parfém má troch najhorších nepriateľov: svetlo, teplo a vlhkosť. Všetky tri výrazne ovplyvňujú životnosť vášho parfumu. Ak chcete maximalizovať dobu, počas ktorej bude parfém dobre slúžiť, neskladujte ho v kúpeľni. Je to lákavé miesto, pretože tam robíte veľkú časť hygieny a kozmetickej rutiny, ale v kúpeľni dochádza k veľkým zmenám teploty a vlhkosti. Parfém nie je deodorant a neaplikuje sa hneď po sprchovaní, tak ho radšej uložte tam, kde sa obliekate von. Aby ste mali istotu, že vám parfém vydrží čo najdlhšie, skladujte ho na tmavom a suchom mieste pri stálej teplote.
Ak ste zosobášení jednej vôni, pravdepodobne meníte prázdnu fľaštičku za novú pomerne pravidelne. Pokiaľ však striedate niekoľko vôní a vypotrebovanie flakónu trvá oveľa dlhšie. V takom prípade venujte skladovaniu väčšiu starostlivosť.
Napr. Fragonard fľašuje svoje pravé parfémy do zlatých hliníkových estaňonov, ktoré chránia parfém pred svetlom. V v tomto estaňone môže byť parfém uchovaný po dobu piatich až ôsmich rokov. V sklenenom flakóne však parfém vydrží po otvorení obvykle len dva roky.